Członkostwo w Sektorowej Radzie ds. Kompetencji przemysłu lotniczo-kosmicznego.
Członkinią lub członkiem Rady można zostać albo z inicjatywy Rady albo z inicjatywy podmiotu, który zatrudnia przyszłą kandydatkę/przyszłego kandydata na członkinią/członka Rady.
Już na pierwszym posiedzeniu Rada stwierdziła, że w trosce o zapewnienie reprezentatywności Rady czyli aby reprezentowane w niej były proporcjonalnie wszystkie grupy Interesariuszy procesu określania kompetencji w przemyśle lotniczo-kosmicznym winna ona składać się z:
- ….. przedstawicieli przemysłu i operatorów;
- …….. przedstawicieli uczelni wyższych
- ……… przedstawicieli jednostek naukowych i badawczych innych niż uczelnie wyższe
- ……… przedstawicieli ministerstw (nie więcej niż 1 osoba z danego ministerstwa)
- ……… przedstawicieli pozostałych interesariuszy sektorów lotniczego i kosmicznego (w tym przedstawicieli związków pracowników, fundacji, jednostek edukacyjnych innych niż szkoły wyższe i innych).
Obecnie Regulamin Rady określa, że docelowo Rada powinna liczyć 35 członków. Jej optymalna docelowa struktura to udział odpowiednio 14:6:5:3:7 przedstawicieli powyższych grup interesariuszy. Rozpatrując kandydatów na nowych członków Rada będzie brać pod uwagę konieczność doprowadzenia do powyższych proporcji a następnie do ich utrzymywania.
Aby kandydatura członkini/członka mogła być rozpatrywana przez Radę podmiot zatrudniający daną osobę oraz kandydatka/kandydat muszą wypełnić Deklarację Przystąpienia do Sektorowej Rady ds. Kompetencji przemysłu lotniczo-kosmicznego (w załączeniu) oraz dołączyć życiorys wskazujący na jej/jego doświadczenie i wiedzę, które będą potrzebne aby mógł skutecznie brać udział w pracach Rady.
Członkowie Rady będą zwracać się do podmiotów o wskazanie osoby, która mogłaby reprezentować daną grupe interesariuszy. Jednocześnie wszelkie zainteresowane podmioty z kręgu Interesariuszy mogą zwrócić się do Rady, za pośrednictwem któregoś z członków Rady, o akceptację ich przedstawicielki/przedstawiciela jako kandydatki/kandydata do Rady.
Rada będzie rozpatrywać zgłoszone kandydatury biorąc pod uwagę zarówno zasadę reprezentatywności sektora w Radzie (to zależy od typu zgłaszającego podmiotu) jak i spełnianie wymogu doświadczenia i wiedzy kandydatki/kandydata. Po zaakceptowaniu przez Radę kandydatura danej osoby zostanie zgłoszona do PARP, który jeśli uzna, że spełnia ona kryteria związane z doświadczeniem w sektorze i jej właczenie w skład Rady nie będzie sprzeczne z zasadą reprezentatywności, przekaże ją do ostatecznej akceptacji ministrowi właściwemu ds. gospodarki.